Послуги поліграфолога (детектор брехні)
Види послуг та ціни
Наші фахівці:
Легко збрехати – важко. С.В. Поповічев
Багаторічний досвід роботи показує, що на сьогодні перевірки на детекторі брехні це один з надійних та ефективних інструментів для розслідування різних протиправних дій (крадіжок, зрад, розкрадань або наклепів), а також зниження ризиків при веденні та розвитку бізнесу. Статистичні дані свідчать, що достовірність перевірок на поліграфі становить більше 75 %. При цьому також сучасні методи та технології даного виду тестування дозволяють виявляти різні спроби протидії самої процедурі тестування на детекторі брехні. Перевірка на поліграфі, що виконується досвідченим фахівцем буде досить успішна, і ніякі хитрощі не допоможуть ввести поліграфолога в оману.
Проблема виявлення інформації, що приховується, актуальна протягом усього розвитку людства. За даними дослідників, людина приховує будь-що або бреше щодня і багаторазово, що робить факт виявлення брехні важливим як у повсякденній міжособистісній комунікації, так і в ситуаціях, що вимагають виявлення обману у зв'язку з розслідуванням різних видів злочинів. Вивчення цієї проблеми, найтіснішим чином пов'язане з пошуком надійних, швидких та економічних способів боротьби зі злочинністю. В даний час існує ряд методів виявлення інформації, що приховується, проте зараз найбільш популярним став інструментальний метод «детекції брехні», що називається по-різному: поліграфна перевірка , перевірка на «детекторі брехні» , опитування з використанням поліграфа, спеціальне психофізіологічне дослідження з використанням поліграфа та ін.
Принцип «детекції брехні» (основна методика). Підсвідомість кожної людини завжди фіксує абсолютно всю інформацію, яка надходить через всі канали сприйняття організму (слух, зір, дотик тощо). Факти подій, що відбулися, фіксуються в пам’яті людини тим міцніше, чим значнішим при цьому було емоційне переживання, що супроводжувало їх.
Другою непорушною властивістю підсвідомості є те, що вона завжди «правдива», вона може лише «підтверджувати» або «заперечувати» факти. Оцінювати подію за категоріями «добре – погано» притаманне лише свідомості – нашому «недремному критику».
Отже, сама «брехня» це похідна від свідомого сприйняття життя і світу. Брехня, як і стрес це захисна природна функція, яка допомагає адаптуватися і в загалі вижити. Для організму будь-яка «брехня» це мікрострес: якщо підсвідомість «підтверджує», а свідомість це «заперечує», то в результаті такого «розузгодження думок» за лічені секунди в організмі зароджується та розвивається і потім гасне «внутрішньоособистісний конфлікт».
Саме ці реакції організму (розширення зіниць, збільшення потовиділення, підвищення тиску і т.п.) фіксують високочутливі датчики поліграфа в ході проведення такої процедури.
Чи можливо обдурити детектор брехні?
Досить популярне і закономірне питання: «Чи можливо обдурити детектор брехні?». Так, обдурити поліграф можливо, але тільки якщо перевірку проводить не дуже професійний «фахівець» або це просто спроба «договоритися» із перевіряючим. У детектора брехні немає інтелекту і він лише реєструє та відображає різні показники психофізіологічної активності організму випробуваного, тому головне їх правильно зафіксувати і надати аналіз.
А чи можливо помилитися в оцінці результатів тестування на «детекторі брехні»? Так, частково це можливо! Фахівцеві-поліграфологу, як звичайної людині, притаманні сумніви. Тому максимальна об’єктивність та досвідченість є важливими якостями професіонала у сфері детекції «брехні».
Зараз є діючі технології, що дозволяють при дослідженні усувати більшість суб’єктивних факторів як з боку особливостей «моралі» спеціаліста, так і з боку можливих видів протидії особи, яка тестується.
Власно поліграф перехитрити, обдурити або ввести в оману неможливо, оскільки це техніка, що виконує чіткі прописані алгоритми.
Поліграф це дуже складний і чутливий прилад. Відомі сучасні поліграфи реєструють одночасно до семи психофізіологічних параметрів, які рефлекторно змінюються, тим самим забезпечуючи максимально високу точність результатів.
Помилки дослідження на детекторі брехні – це помилки не приладу, а виключно спеціаліста-поліграфолога. Тільки недостатня кваліфікація насправді може призвести до «неправильних» результатів.
Досвідченого фахівця не введуть в оману «спеціально навчені люди», лікарські засоби або інші «народні засоби».
Зараз широко відомі всі способи та поради, що містяться в Інтернеті для протидії перевіркам на поліграфі, це недосипання, медитація, заподіяння болю, багато кави або заспокійливі – для всіх цих способів протидії існують відповідні методи щодо їх виявлення і якщо поліграфолог виявляє таку протидію, то він чітко про це вказує у експертному висновку, а замовник дослідження вже в свою чергу приймає відповідні рішення щодо тієї людини, яка протидіяла.
Перевірка на поліграфі.
Перевірка на поліграфі частіше проводиться співробітників або родичів. Таке тестування на «детекторі брехні» дозволяє дізнатися про обман, крадіжки або вживання психоактивних речовин. Тестування на детекторі брехні є ефективним і достовірним способом дізнання, та оцінки чи говорить людина правду або обманює. Вже у багатьох країнах така перевірка давно стала популярної і за допомогою якої можна швидко перевірити персонал компанії і власне оточення. В Україні таке тестування ще тільки набирає обертів, але вже показало свої результати у судовій та бізнесовій сфері, і особистих відносинах.
Хто проводить тестування на поліграфі?
Проводити буть яке тестування на поліграфі може лише особа, яка має відповідну освіту, дозвіл і досвід.
1. Повна конфіденційність. Поліграфолог одразу зобов’язується не розголошувати матеріали проведення опитування та отримані результати.
2. Точність та перевірка даних. Точність тестування та одержаних результатів на детекторі становить близько 80 % та за необхідністю може бути проведено повторне тестування.
3. Експертність. Тест на детекторі брехні проводить лише фахівець чи експерт.
Поліграф – це інструмент і як будь-який інструмент він ефективний лише в умілих руках. Тому для вирішення кадрових питань має сенс звертатися до фахівців, які мають великий досвід подібної роботи та проводити комплексну оцінку отриманої інформації.
Поліграф для бізнесу.
1. Перевірка за допомогою поліграфа допомагає бізнесу мінімізувати ризики. Перевірка кандидатів на роботу, це виявлення: вживання наркотиків; зловживання спиртними напоями; крадіжки у попередній компанії; отримання хабарів та «відкатів»; збір та розголошення конфіденційної інформації; співпраця з конкурентами чи кримінальними структурами; шахрайство на попередніх місцях роботи; підробка підписів та документів компанії.
2. Перевірка персоналу, надає можливість виявити: нестачу або псування товару; відкати та хабарі у відділах закупівлі; розголошення конфіденційної комерційної інформації іншим особам; підробка та фальсифікація документів бухгалтерського та управлінського обліку; робота на конкурентів; порушення внутрішніх правил; присвоєння готової продукції чи інтелектуальної власності та інше.
3. Перевірка ТОП-менеджменту для виявлення: внесення недостовірної інформації до управлінської звітності; створення шахрайських схем із метою власного збагачення; злив конфіденційної та комерційної інформації іншим особам; відкриття аналогічного бізнесу з метою перетягування клієнтів.
Схема проведення опитування з використанням поліграфу.
1. Попередня розмова із поліграфологом. Тільки після письмового підтвердження кандидатом своєї власноручної добровільної згоди на проведення тестування може проводитись опитування з використанням поліграфа. У ході попередньої бесіди з поліграфологом тестований отримує всю необхідну інформацію про правила опитування та рекомендації про те, як поводитися під час тестування.
2. Обговорення питань. Співбесіда, під час якої тестований дає відповіді на питання поліграфолога за фактом, який цікавить замовника тестування. У ході цієї розмови особа має право не відповідати на будь-які питання, а також закінчити процес попереднього обговорення питань у будь-який час.
3. Перевірка на поліграфі. Коли всі необхідні датчики закріплені та детектор брехні увімкнений, починається проведення опитування. Під час тестування опитуваний повинен давати однозначні відповіді питання, з тематиками яких він був ознайомлений попередньо. Під час перевірки на поліграфі передбачено лише такі види відповідей «Так», «Ні» або «Не знаю». У той час як задаються питання, на поліграфі фіксується динаміка змін його психофізіологічних параметрів.
У середньому тривалість опитування з використанням поліграфу становить 100-150 хвилин. Під час тестування опитуваний знаходиться у м’якому кріслі у зручній позі та розслабленому стані. Процедура перевірки на поліграфі абсолютно нешкідлива, до того ж у будь-який час, якщо опитуваний забажає, може бути зроблено паузу, перерву або тестування може бути припинено.
Підсумковий результат опитування, а також вся інформація, отримана під час процедури тестування, є конфіденційною та передається лише замовнику. Надалі, передана ініціатору тестування інформація зазвичай не зберігається, якщо не було інших домовленостей із замовником (наприклад, у разі довгострокового співробітництва на проведення перевірок співробітників компанії). Замовник самостійно вирішує, чи необхідно зберігати інформацію, отриману під час опитування з використанням поліграфа.
Основні переваги перевірки на детекторі брехні (поліграфі): можливість оперативно виявити брехню, і навіть встановити невинність; цю методику можна застосовувати будь-яких видів розслідувань; перевірка також дозволяє отримати інформацію, побічно пов’язану з об’єктом та напрямом розслідування; ця методика може прискорити процес розслідування, і вартість її досить невисока.
Під час прийому на роботу нових співробітників перевірка на детекторі брехні є досі надійним способом оцінити достовірність інформації, яку повідомляє кандидат, а також його лояльність і потенційну благонадійність.
Профілактичні перевірки співробітників із застосуванням детектора брехні дозволяють виявити приховані факти вже скоєних дій, а також ознаки планованих зловживань та будь-яких інших факторів, що впливають на лояльність та надійність персоналу компанії.